- s prikazom posebnosti glede terjatev upnikov zoper dolžnike v postopku osebnega stečaja;
- s prikazom aktualne sodne prakse;
- s prikazom pregledovanja insolvenčnih postopkov na spletnih straneh AJPES-a.
Upniki, ki v sodnem postopku uveljavljajo svoje terjatve, se največkrat srečajo z več postopki. Nemalokrat najprej vložijo predlog za izvršbo na podlagi verodostojne listine, vendar jih pogosto preseneti začeti stečajni postopek ali postopek prisilne poravnave zoper dolžnika. Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) iz leta 2008 je bil že večkrat noveliran. Z vsako Novelo ZFPPIPP se je spremenil tudi položaj upnikov in njihovih terjatev.
Veliko število postopkov osebnega stečaja prinaša tudi številna vprašanja upnikov glede nekaterih terjatev do dolžnikov v postopku osebnega stečaja, predvsem glede tistih terjatev, ki nastajajo po začetku osebnega stečaja dolžnika, saj so to stroški postopka osebnega stečaja. Zato se je v sodni praksi izoblikovala razdelitev teh stroškov na tiste stroške, ki se plačajo iz stečajne mase in jih je torej dolžan plačati upravitelj, in na tiste stroške, ki predstavljajo t.i. življenjske stroške stečajnega dolžnika, in jih je dolžan plačati dolžnik sam.
Dolžniki v postopku osebnega stečaja namreč pogosto ne poravnavajo svojih obveznosti, postopki izterjave pa so zaradi določb ZFPPIPP zelo zapleteni oziroma oteženi.
Se tudi vam (kot upniku) postavljajo vprašanja:
- Kako naj ravna upnik v izvršilnem postopku, ko se med postopkom zoper dolžnika začne stečajni postopek ali postopek prisilne poravnave?
- Kako pa naj ravna upnik, če se je med pravdnim postopkom, ki teče po vloženem ugovoru zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine, začel stečajni postopek nad dolžnikom?
- Na katere terjatve se nanaša stečajni postopek ali postopek prisilne poravnave? Kako je s terjatvami, ki nastajajo po začetku insolvenčnega postopka?
- Kaj se zgodi z mojo terjatvijo, če je ne prijavim: v postopku prisilne poravnave, v stečajnem postopku, v postopku osebnega stečaja?
- Kako in kdaj prijavim terjatev do dolžnika ob začetem stečajnem postopku ali postopku osebnega stečaja nad podjetnikom, potrošnikom?
- Kdaj upnik v stečajnem postopku pridobi položaj stranke?
- Kako je upnik seznanjen, da je bila njegova prijavljena terjatev prerekana in kako naj ravna v takšnem primeru ?
- Kako in v kakšnem postopku uspešno uveljaviti terjatve, ki nastajajo med postopkom osebnega stečaja: najemnino, obratovalne stroške, plačilo elektrike, vode, ogrevanja? Ipd.
TERMIN in KRAJ WEBINARJA
21. november 2024, od 9.00 do 11.00 ure, v spletni učilnici MCPZ. Po prijavi vam bomo na e-naslov poslali povezavo v spletno učilnico MCPZ in kratka navodila za prijavo in sodelovanje na webinarju. Če se v navedenem terminu webinarja ne morete udeležiti, bo na voljo posnetek.
PROGRAM
- Prikaz in pravila insolvenčnih postopkov, ki so pomembna za upnike (postopek prisilne poravnave, stečajni postopek nad pravno osebo, postopek osebnega stečaja)
- Pravila pobota v primeru stečajnega postopka in pravila odstopa od vzajemno neizpolnjene dvostranske pogodbe (terjatve, ki se lahko pobotajo, kdaj je pobot terjatev nedovoljen, odstop upravitelja od pogodbe in pravne posledice odstopa…)
- Terjatve upnikov in postopek prijave terjatev (priznana, prerekana in verjetno izkazana terjatev, nadaljevanje pravdnega postopka v primeru prerekane terjatve…)
- Posebnosti glede terjatev upnikov v postopku prisilne poravnave (terjatve, na katere učinkuje potrjena prisilna poravnava, izterjava terjatev, nastalih po začetku postopka prisilne poravnave)
- Posebnosti glede terjatev upnikov v postopku osebnega stečaja (terjatve, ki se nanašajo osebno na dolžnika in jih je dolžan plačati dolžnik, terjatve, na katere odpust obveznosti ne učinkuje in dolžniku niso odpuščene).)
- Vpliv stečajnega postopka na izvršilne postopke in postopke zavarovanja (pravila ZFPPIPP glede izvršilnih postopkov ob začetem stečajnem postopku, ureditev glede na fazo izvršilnega postopka ob začetem stečajnem postopku, dolžnosti izvršilnega sodišča, dolžnosti upnika…)
Udeleženci z gradivom prejmete tudi članek D. Volk: Stroški v postopku osebnega stečaja (in njihova izterjava).
WEBINAR JE NAMENJEN računovodjem, finančnikom, odvetnikom, finančnim in davčnim svetovalcem ter zaposlenim v finančno-računovodskih službah.
PREDAVATELJICA: Dida Volk, univ. dipl. pravnica, sodnica na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani. Je strokovnjakinja s področja izvršilnega prava, pogodbenega prava, insolvenčnega prava, prava nepremičnin in zavarovanja terjatev.
KOTIZACIJA in PLAČILO
Cena webinarja je 140,00 EUR + 22% DDV.
Kotizacijo nakažite na Mednarodni center za prenos znanja, Kardeljeva ploščad 1, Ljubljana, na transakcijski račun NLB d.d., Ljubljana SI56 0202-4001-8530-936, sklic: 2024-101 oz. plačilo po e-računu za proračunske uporabnike.
Račun boste prejeli po zaključku webinarja.
PRIJAVE
Na webinar se lahko prijavite preko elektronske prijavnice (klik tukaj).
Prijavnico si lahko tudi prenesete na vaš računalnik (kliknite za prenos Word datoteke), jo izpolnite in pošljete po fax-u (01/292-72-62) ali po pošti na naslov (MCPZ Mednarodni center za prenos znanja d.o.o., Kardeljeva ploščad 1, SI-1000 Ljubljana).
Prijave sprejemamo do zasedbe mest. Število udeležencev v skupini je omejeno. Morebitne odjave sprejemamo do 4 dni pred razpisanim terminom, pri kasnejših odjavah ali neudeležbi kotizacije ne vračamo.