Umeščanje objektov v prostor in pridobivanje dovoljenj.
Pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na izobraževanju pridobijo 3 kreditne točke iz izbirnih vsebin, skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev IZS.
Namen gradbene zakonodaje je ščititi javni interes pri gradnji (kot je na primer varnost objektov, varstvo okolja, skladnost umeščanja objektov v prostor, kakovost objektov in podobno). Ob zagotavljanju javnega interesa pa je pomembno slediti tudi cilju, da so ustrezne tudi obveznosti in bremena investitorjev, to je posameznikov ali podjetij. Področje pridobivanja dovoljenj za gradnjo objektov je pomembno tako za posameznike kot za podjetja.
Umestitev gradbenih objektov v prostor je močno povezano z izvrševanjem nove prostorske in posledično tudi gradbene zakonodaje. Med temeljne cilje Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3) spada mehčanje togosti sistema prostorskega načrtovanja. Z institutom lokacijske preveritve je mogoče spreminjanje prostorske izvedbene regulacije v okviru konkretnega primera, brez spreminjanja samega PIA. ZUreP-3 med drugim prinaša mehanizem za usklajevanje pogosto nasprotnih javnih interesov v prostoru, in sicer bo v primerih, ko nastane kolizija javnih interesov in na strokovni ravni ni možno doseči usklajene rešitve, mnenje podajala novoustanovljena vladna komisija za prostorski razvoj, ki se bo posvetovala s prav tako novoustanovljenim prostorskim svetom kot posvetovalnim organom okoljskega ministrstva.
Gradbena zakonodaja se uresničuje med drugim z dovoljevanjem gradnje in uporabe zgrajenih objektov. Gradbeno dovoljenje je odločba, s katero pristojni upravni organ, po ugotovitvi, da je nameravana gradnja v skladu s prostorskim aktom, da bo izpolnjevala bistvene zahteve in da z gradnjo ne bodo prizadete pravice tretjih ali javni interes, dovoli takšno gradnjo in s katero predpiše konkretne pogoje, ki jih je treba pri gradnji upoštevati. Uporabno dovoljenje je odločba, s katero upravni organ, ki je izdal gradbeno dovoljenje, dovoli začetek uporabe objekta.
TERMIN IN KRAJ WEBINARJA
10. november 2025, od 9.00 do 12.30 ure, v spletni učilnici MCPZ. Po prijavi vam bomo na e-naslov poslali povezavo v spletno učilnico MCPZ in kratka navodila za prijavo in sodelovanje na webinarju.
PROGRAM:
- Umestitev objektov v prostor
- Namen, cilji, pristojnosti in instrumenti urejanja prostora
- Prostorsko načrtovanje na ravni države
- Občinsko prostorsko načrtovanje
- Upoštevanje državnega prostorskega redu pri gradnji
- Upoštevanje občinskih prostorskih aktov pri gradnji
- Pogoji za izdajo GD, ki se vežejo na urejanje prostora
- Pridobivanje dovoljenj po GZ-1
- Bistvene gradbenotehnične zahteve za pridobivanje GD
- Projektna dokumentacija za pridobivanje gradbenega in uporabnega dovoljenja
- Projektni pogoji, soglasja in mnenja
- Pogoji in postopek izdaje GD
- Integralni postopek izdaje GD
- Uporabno dovoljenje in tehnični pregled
WEBINAR JE NAMENJEN vsem, ki se pri svojem delu srečujete z vprašanji povezanimi z graditvijo objektov, odgovornim projektantom, odgovornim nadzornikom, vsem inženirjem, ki delate na tem področju, inženirskim firmam, izvajalcem gradnje, državnim organom, občinam, zbornicam, investitorjem in njihovim pooblaščencem, nepremičninskim posrednikom, investitorjem in drugim udeležencem pri graditvi objektov.
PREDAVATELJ: mag. Matjaž Kovač univ.dipl.prav., magister pravnih znanosti, strokovnjak za javna naročila, gospodarsko pravo in davke, visokošolski predavatelj za predmetno področje Pravo ter doktorski kandidat na področju mednarodnega finančnega in davčnega prava.
KOTIZACIJA in PLAČILO
Cena webinarja je 150,00 EUR + 22% DDV.
Kotizacijo je potrebno nakazati najkasneje 4 dni pred začetkom na Mednarodni center za prenos znanja, Kardeljeva ploščad 1, Ljubljana, na transakcijski račun NLB d.d., Ljubljana SI56 0202-4001-8530-936, sklic: 2025-50 oz. plačilo po e-računu za proračunske uporabnike.
Račun boste prejeli po zaključku seminarja.
PRIJAVE
Na webinar se lahko prijavite preko elektronske prijavnice (klik tukaj).
Prijavnico si lahko tudi prenesete na vaš računalnik (kliknite za prenos Word datoteke), jo izpolnite in pošljete po fax-u (01/292-72-62) ali po pošti na naslov (MCPZ Mednarodni center za prenos znanja d.o.o., Kardeljeva ploščad 1, SI-1000 Ljubljana).
Prijave sprejemamo do zasedbe mest. Število udeležencev v skupini je omejeno. Morebitne odjave sprejemamo do 4 dni pred razpisanim terminom, pri kasnejših odjavah ali neudeležbi kotizacije ne vračamo.