Pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na seminarju pridobijo 3 kreditne točke iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev IZS.
Na webinarju boste dobili strokovna in pravna navodila ter usmeritve kako ravnati v primeru stvarne napake, v povezavi s sodno prakso za projektante, izvajalce, nadzornike in naročnike!
Za stvarne napake pri gradbeni pogodbi gre takrat, ko so dela izvedena v nasprotju s pogodbenim dogovorom, v nasprotju s projektno dokumentacijo, ki je podlaga za gradnjo, in v nasprotju s pravili stroke. Stvarna napaka je lahko očitna (vidna), skrita in napaka, ki zadeva solidnost; za te napake je zmeraj odgovornost na strani izvajalca ali projektanta.
Pogoste stvarne napake pri gradnji na objektu so npr. slabo načrtovani ali izvedeni temelji, slabo izvedena hidroizolacija, uporaba nekakovostnih materialov, neustrezno načrtovane ali izvedene električne, vodovodne, ogrevalne in prezračevalne inštalacije.
Naročnik, v primeru stvarne napake pri gradnji, lahko uveljavi jamčevalni zahtevek in to v primerih:
- da za napako odgovarja izvajalec,
- da se napaka pojavi v določenem roku,
- da naročnik poda pravočasno obvestilo o napaki.
TERMIN in KRAJ WEBINARJA
11. november 2025, od 9.00 do 13.00 ure, v spletni učilnici MCPZ. Po prijavi vam bomo na e-naslov poslali povezavo v spletno učilnico MCPZ in kratka navodila za prijavo in sodelovanje na webinarju.
PROGRAM
- Pričakovana skrbnost pogodbenih strank pri izvajanju gradbene pogodbe
- Kaj je odgovornost za stvarne napake?
- posebna vrsta poslovne odškodninske odgovornosti
- Kdaj gre za stvarno napako?
- če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno običajno rabo
- če stvar nima lastnosti, ko si potrebne za posebno rabo, ki jo je naročnik s pogodbo naročil in je bila izvajalcu znana oziroma bi mu morala biti znana
- če stvar nima lastnosti ali odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane
- če izvajalec izroči stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali modelom, razen če je bil vzorec ali model pokazan le zaradi obvestila
- Vrste stvarnih napak pri gradnji
- očitne napake
- skrite napake
- napake, ki zadevajo solidnost
- Odgovornost izvajalca in projektanta za solidnost
- Odgovornost za pomanjkljivosti zemljišča
- kdo mora pridobiti geomehansko poročilo?
- kako mora izvajalec ravnati, če stanje v naravi ne ustreza podatkom iz geomehanskega poročila?
- Pomen naročnikovih navodil
- Vrste jamčevalnih zahtevkov in vrstni red uveljavljanja
- primarni zahtevek odprava napake v primernem roku (kaj je primeren rok)
- znižanje kupnine
- odprava napake preko tretjega izvajalca
- odstop od pogodbe
- Škoda povezana s stvarno napako
- Roki
- jamčevalni roki
- roki za grajanje
- roki za sodno uveljavljanje zahtevkov
- Izjeme pri roku za sodno uveljavitev zahtevka
- zavajanje naročnika
- vedenje izvajalca glede napake
- ugovor proti zahtevku naročnika
- pomen dogovora o odpravi napak
- Kako mora naročnik grajati napake?
- Razlika med jamčevanjem in garancijo
- Pomen izvedenca v gradbenih sporih
- Regresni zahtevki med izvajalcem, projektantom in nadzornikom
- Odgovornost podizvajalca in način uveljavljanja zahtevkov zoper podizvajalca
- Bančne garancije (bg) kot sredstvo zavarovanja za jamčevanje za stvarne napake
- predpisi, ki urejajo bg (zor in enotna pravila za garancije na prvi poziv)
- stranke pri bg
- pojem bg
- neodvisnost bg
- bg brez ugovora, na prvi poziv…
- načelo: »plačaj takoj, potem ugovarjaj!«
- začasne odredbe v sodi praksi pri zahtevah za unovčitev bg
- neupravičen poziv za plačilo (»unfair calling«)
WEBINAR JE NAMENJEN pooblaščenim in nadzornim inženirjem, vsem udeležencem pri gradnji, tako investitorjem, izvajalcem, podizvajalcem, nadzornikom kot tudi projektantom.
PREDAVATELJICI:
Dida Volk, univ. dipl. pravnica, je sodnica na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani. Je strokovnjakinja za izvršilno pravo. Predava in objavlja članke o temah s področja izvršilnega prava, pogodbenega prava, insolvenčnega prava, prava nepremičnin in zavarovanja terjatev.
Mojca Furlan, odvetnica. Pred tem je bila zaposlena v enem od večjih gradbenih podjetij, kjer se je kot svetovalka uprave in vodja pravne službe seznanila s celotnim potekom gradnje. S področja pogodbenega gradbenega prava v celotnem procesu gradnje in v sodnih postopkih zastopa tako investitorje, projektante kot nadzornike. Veliko predava in objavlja prispevke v strokovnih publikacijah. Skupaj s soavtoricama je pri Uradnem listu RS pripravila Veliki gradbenopravni priročnik in je tudi soavtorica komentarja Obligacijskega zakonika: urednica Dr. Nina Plavšak – Obligacije, posebni del, Komentar posebnega dela Obligacijskega zakonika (OZ), 1. knjiga, Tax-Fin-Lex, Ljubljana 2020.
KOTIZACIJA in PLAČILO
Cena seminarja je 155,00 EUR + 22% DDV. V primeru udeležbe dveh ali več oseb iz iste organizacije priznamo 10% popust za vsakega dodatnega udeleženca.
Kotizacijo je potrebno nakazati najkasneje 4 dni pred začetkom na Mednarodni center za prenos znanja, Kardeljeva ploščad 1, Ljubljana, na transakcijski račun NLB d.d., Ljubljana SI56 0202-4001-8530-936, sklic: 2025-51 oz. plačilo po e-računu za proračunske uporabnike.
Račun boste prejeli po zaključku seminarja.
PRIJAVE
Na seminar se lahko prijavite preko elektronske prijavnice (klik tukaj).
Prijavnico si lahko tudi prenesete na vaš računalnik (kliknite za prenos Word datoteke), jo izpolnite in pošljete po fax-u (01/292-72-62) ali po pošti na naslov (MCPZ Mednarodni center za prenos znanja d.o.o., Kardeljeva ploščad 1, SI-1000 Ljubljana). Prijave sprejemamo do zasedbe mest. Število udeležencev v skupini je omejeno. Morebitne odjave sprejemamo do 4 dni pred razpisanim terminom, pri kasnejših odjavah ali neudeležbi kotizacije ne vračamo.